We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 1 RU Adjustable Rackshelf 27 Inches to 44 Inches Deep
SKU
VSA-2744
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1 RU Adjustable Rackshelf 27 Inches to 44 Inches Deep, Black
- Fully vented shelf for superior cooling, with high 400 lb. capacity
- Adjustable 4-point mounting range from 27” to 44”
- Black powder coat finish
Category: Rack Accessories
The most versatile, heavy duty shelf available! Unlike standard adjustable shelves, the entire VSA shelf telescopes to reach rear rail, providing a range of useable depths from 27” to 44”. Providing the greatest useable depth in its class and featuring a 400 lb. weight capacity, the heavy-duty VSA is ideal for even the deepest components. Constructed of hemmed 16-gauge steel and finished in a durable black powder coat, the VSA is fully vented for superior cooling and features many tie points for enhanced cable management.
| Features | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Maximum weight capacity | 181.4 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 8.5 kg |
| Mounting depth (min) | 68.6 cm |
| Mounting depth (max) | 111.8 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 38 mm |
| Depth | 693 mm |
| Maximum weight capacity | 181.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Adjustable shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |