We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 101mm DC Fan Kit with (2) Fans, 138CFM for the European Union
SKU
FAN-138-K-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
101mm DC Fan Kit with (2) Fans, 138CFM for the European Union
- 114mm (4.5”) DC fan kit rated at 138 CFM
- Includes (2) 69 CFM fans, hardware and power cord
- Includes all necessary plug types for the EU
- (4) Fan guards included
- Noise level: 26 dBA
Category: Rack Accessories
| SKU | FAN-138-K-EU |
|---|---|
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
DC Fan Kit for the European Union
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Airflow | 138 m³/h |
| Type | Cooling fan |
| Product colour | Black |
| Country of origin | United States |
| Cooling | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Airflow | 138 m³/h |
| Power | |
| Power source | AC/DC |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.4 kg |
| Width | 241 mm |
| Height | 121 mm |
| Depth | 36 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.4 kg |
| Technical details | |
| Type | Cooling fan |
| Colour | |
| Product colour | Black |