We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 138 CFM Fan Kit for SR and DWR Racks
SKU
DWRSR-138FT-K-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
138 CFM Fan Kit for SR and DWR Racks, Black
- Includes (2) 114mm (4.5”) fans (moving 138CFM), (2) 4.5" fan guards, (2) 6" fan guards and the necessary vent blockers to optimize the airflow
- Includes 12V power supply with all necessary plugs for the European Union
Category: Rack Accessories
| SKU | DWRSR-138FT-K-EU |
|---|---|
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
The DWR and SR Series Fan Top kits for the European Union is compatible with all DWRs and SRs and fits both the 114mm (4.5") and 152mm (6") knockouts.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE |
| Airflow | 139 m³/h |
| Type | Fan panel |
| Compatibility | DWR SR |
| Product colour | Black |
| Country of origin | United States |
| Cooling | |
| Airflow | 139 m³/h |
| Power | |
| Power source | AC/DC |
| Input voltage | 220 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 2.3 kg |
| Width | 483 mm |
| Height | 178 mm |
| Depth | 51 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Fan panel |
| Compatibility | DWR SR |
| Colour | |
| Product colour | Black |