We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 18 RU ERK Series Rack, 28 Inches Deep
SKU
ERK-1828
Category: Rack Cabinets
| SKU | ERK-1828 |
|---|---|
| EAN | 0656747398957 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
28' D X 35 5/8” H
An economical standalone rack with solid sides, the ERK series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, future growth or other purposes. Seismic certified to protect your components.
Fully welded construction for strength
Enclosure sides include top and bottom venting
Convenient lacing points and slotted rail brackets for cable management
Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
Includes standard configurable rear door
An economical standalone rack with solid sides, the ERK series can also be ganged to create partitioned multi-bay installations for thermal management control, future growth or other purposes. Seismic certified to protect your components.
Fully welded construction for strength
Enclosure sides include top and bottom venting
Convenient lacing points and slotted rail brackets for cable management
Standard front adjustable 10-32 threaded rackrail with numbered spaces
Includes standard configurable rear door
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 18U |
| Material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 67.2 cm |
| Inner height | 80.3 cm |
| Width | 558.8 mm |
| Depth | 711.2 mm |
| Height | 904.9 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 18U |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Country of origin | Mexico |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |