We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 414 CFM ERK Series Fan Top for the European Union
SKU
ERK-414FT-K-EU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
414 CFM ERK Series Fan Top for the European Union
- Includes 6 mounted fans moving 414 CFM
- Includes a 12V power supply and all plugs for North America and the European Union nations
- Includes all necessary magnetic vent blockers for proper thermal management of the rack
Category: Rack Accessories
| SKU | ERK-414FT-K-EU |
|---|---|
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
• Includes 6 mounted fans moving 414 CFM
• Includes a 12V power supply and all plugs for North America and the European Union nations
• Includes all necessary magnetic vent blockers for proper thermal management of the rack
| Features | |
|---|---|
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Type | Top panel |
| Compatibility | CE |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | Yes |
| Fan diameter | 10.2 cm |
| Country of origin | United States |
| Cooling | |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Built-in fan | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 502 mm |
| Height | 365 mm |
| Depth | 38 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Top panel |
| Compatibility | CE |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |