We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 5-RS18 rack accessory Chassis runner
SKU
5-RS18
- Provides a space-saving method for sliding small racks into millwork openings
- Wear resistant, low friction material is kind to most furniture surfaces
Category: Rack Accessories
Low-friction sliders let integrated racks slide into furniture openings
| Features | |
|---|---|
| Type | Chassis runner |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Product colour | Grey |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38.1 mm |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Height | 6.35 mm |
| Depth | 446 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of screws | 6 |
| Number of nuts | 6 |
| Screw type | PH |
| Technical details | |
| Type | Chassis runner |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |