We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 552 CFM BGR Fan panel
SKU
BGR-552FT-K-EU
- Includes 8 mounted fans moving 552 CFM at 38 dBA
- Includes a 12V power supply and all plugs for North America and the European Union nations
- Includes all necessary magnetic vent blockers for proper thermal management of the rack
Category: Rack Accessories
| SKU | BGR-552FT-K-EU |
|---|---|
| EAN | 0656747396861 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
552 CFM BGR Series Fan Top for the European Union
• Includes 8 mounted fans moving 552 CFM at 38 dBA
• Includes a 12V power supply and all plugs for North America and the European Union nations
• Includes all necessary magnetic vent blockers for proper thermal management of the rack
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE, REACH, ROHS |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| Type | Fan panel |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | Yes |
| Country of origin | United States |
| Cooling | |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| Built-in fan | Yes |
| Power | |
| Power source | DC |
| Input voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4.4 kg |
| Width | 569 mm |
| Height | 399 mm |
| Depth | 27 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 4.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Included power plug types | EU, UK, US |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Type | Fan panel |
| Colour | |
| Product colour | Black |