We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 5AR43 rack accessory Rack rail
SKU
5AR43
- Adjustable, split design allows for mid- and rear-hanging support
- Works with all side panels
- Cable chase kit is required when used with ganged racks
- Includes all necessary brackets, rails, and hardware
Category: Rack Accessories
| SKU | 5AR43 |
|---|---|
| EAN | 0656747001253 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
For accessory and rear equipment support ; split adjustable style. Works with 20” and 26” depth Slim5.
- Facilitates rear hanging of equipment
- Permits panels to be “mid-mounted”
- All brackets, rails and hardware included
- Cable chase kit required when using this option with ganged enclosures
- Works with all side panels
- Facilitates rear hanging of equipment
- Permits panels to be “mid-mounted”
- All brackets, rails and hardware included
- Cable chase kit required when using this option with ganged enclosures
- Works with all side panels
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 43U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 1371.6 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package weight | 6.92 kg |
| Width | 17.1 mm |
| Height | 1852.7 mm |
| Depth | 66.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 1371.6 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package weight | 6.92 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 43U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |