We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products BGR-3832-AV rack cabinet 38U Freestanding rack Black
SKU
BGR-3832-AV
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
38U BGR Series Rack, 32 Inches Deep, Pre-Configured for Pro AV
Category: Rack Cabinets
| SKU | BGR-3832-AV |
|---|---|
| EAN | 0656747390715 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
A pre-configured BGR built for today’s AV systems. The accessories and options included with the Pre-Configured BGR for AV are exactly what you need to deliver an optimized AV system. It includes some of our most popular Forward accessories as well as thermal management and cable management.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 38U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 584 mm |
| Depth | 813 mm |
| Height | 1803 mm |
| Maximum weight capacity | 1360.8 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 38U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |