We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products BRK20-22 rack cabinet 20U Freestanding rack Black
SKU
BRK20-22
- Ready-to-assemble design allows for flat shipment via UPS
- Easily assembled with included hardware
- Includes 10-32 threaded front and rear rackrail
Category: Rack Cabinets
• Ready-to-assemble design allows for flat shipment
• Easily assembled with included hardware
• Includes 10-32 threaded front and rear rackrail
Please Note - RACKS DO NOT COME WITH SCREWS THESE WILL NEED TO BE ADDED SEPARATELY
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 20U |
| Removable side panels | No |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | MDF |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 1092.2 mm |
| Package width | 812.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 28.6 kg |
| Inner width | 45.2 cm |
| Inner depth | 54.6 cm |
| Inner height | 88.9 cm |
| Width | 526 mm |
| Depth | 559 mm |
| Height | 930 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Packaging data | |
| Package depth | 1092.2 mm |
| Package width | 812.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 28.6 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 812.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 20U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | MDF |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |