We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products BRK28-28 rack cabinet 28U Freestanding rack Black
- Ready-to-assemble design allows for flat shipment
- Easily assembled with included hardware
- Includes 10-32 threaded front and rear rackrail
Middle Atlantic BRK28-28
Product Overview
Middle Atlantic's BRK28-28 Laminate Rack (28 Spaces) features an enhanced woodgrain black laminate finish. Customize the BRK28-28 with optional accessories including a smoked tempered glass door caster kit Quick-PositionTM shelf mounts and a rear rackrail.
• High-quality black woodgrain laminate finish.
• Optional RK-GDx smoked tempered glass door available.
• Optional SH-BRK Quick-PositionTM shelf mounts without rack screws.
• Optional RK-RRx rear rackrail available mounting holes are predrilled.
• Optional RKW caster kit available.
• Verticle powerstrips can be attached with wood screws or mounted to the optional rear rackrail with the PB-5A bracket.
Product Specification
• Construction: Woodgrain.
• Finish: Black woodgrain laminate finish.
• Shelf: Optional SH-BRK Quick-PositionTM shelf mounts.
• Dimensions (HxD): 49 x 28 (124.5 x 71.12cm).
Product Packaging Info
• Package Weight: 134 lb.
• Box Dimensions (LxWxH): 52 x 34 x 4.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 28U |
| Removable side panels | No |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | MDF |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 1320.8 mm |
| Package width | 863.6 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Package weight | 60.8 kg |
| Inner width | 45.2 cm |
| Inner depth | 69.8 cm |
| Inner height | 124.5 cm |
| Width | 526 mm |
| Depth | 711 mm |
| Height | 1286 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Packaging data | |
| Package depth | 1320.8 mm |
| Package width | 863.6 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Package weight | 60.8 kg |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 863.6 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Rack capacity | 28U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | MDF |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |