We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Caster Base Rack base
SKU
CBS-ERK-20
- Skirted base looks good and protects caster area
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
Skirted base hides wheels for an improved aesthetic appearance, and bolt to bottom of ERK Series rack systems. Skirted caster bases add 3-3/4” to overall rack height Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters • Heavy duty non-locking 3” swivel wheels • UL Listed in the US and Canada
| Features | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Size (imperial) | 50.8 cm (20") |
| Maximum weight capacity | 589 kg |
| Product colour | Black |
| Castor wheels | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 558.8 mm |
| Size (imperial) | 50.8 cm (20") |
| Height | 101.6 mm |
| Depth | 508 mm |
| Maximum weight capacity | 589 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack base |
| Size (imperial) | 50.8 cm (20") |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |