We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-BGR rack accessory Castor platform
SKU
CBS-BGR
- Innovative two-part inner caster base design fits all depths
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
2-part design fits all BGR series rack depths; adds 1-1/8" to overall height
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Maximum weight capacity | 498.95 kg |
| Compatibility | BGR |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 673.1 mm |
| Package height | 165.1 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package weight | 7.94 kg |
| Useful width | 50.1 cm |
| Width | 575 mm |
| Height | 72 mm |
| Depth | 161 mm |
| Maximum weight capacity | 498.95 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 673.1 mm |
| Package height | 165.1 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package weight | 7.94 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Compatibility | BGR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |