We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-ERK-25 rack accessory Castor platform
SKU
CBS-ERK-25
- Skirted base looks good and protects caster area
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
Category: Rack Accessories
| SKU | CBS-ERK-25 |
|---|---|
| EAN | 0656747003325 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
Hides wheels for an improved look; 1300 lb capacity
Skirted base hides wheels for an improved aesthetic appearance, and bolt to bottom of ERK Series rack systems. Skirted caster bases add 3-3/4” to overall rack height Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
UL Listed in the US and Canada
Skirted base hides wheels for an improved aesthetic appearance, and bolt to bottom of ERK Series rack systems. Skirted caster bases add 3-3/4” to overall rack height Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
UL Listed in the US and Canada
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Size (imperial) | 63.5 cm (25") |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 711.2 mm |
| Package weight | 8.71 kg |
| Width | 635 mm |
| Size (imperial) | 63.5 cm (25") |
| Height | 99 mm |
| Depth | 486 mm |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 711.2 mm |
| Package weight | 8.71 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Size (imperial) | 63.5 cm (25") |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |