We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CFR-15-20 rack cabinet 15U Freestanding rack Black
SKU
CFR-15-20
- 15RU
- 18" (457mm) depth
- Includes two front-to-rear lacing bars for cable dressing
- Uprights feature offset cable tie areas
Category: Rack Cabinets
| SKU | CFR-15-20 |
|---|---|
| EAN | 0656747268441 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
20' D X 26.25' H
CFR series low profile design maximizes usable rackspace in entertainment systems, cabinets and similar spaces. Strong, welded steel frame construction allows for pre-loading equipment and transportation to the installation site.
CFR series low profile design maximizes usable rackspace in entertainment systems, cabinets and similar spaces. Strong, welded steel frame construction allows for pre-loading equipment and transportation to the installation site.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Rack capacity | 15U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 1134 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 12.7 kg |
| Inner depth | 50.8 cm |
| Inner height | 66.7 cm |
| Width | 489 mm |
| Depth | 508 mm |
| Height | 690.6 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Maximum weight capacity | 1134 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.7 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 15U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Country of origin | Mexico |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |