We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CFR-16-18 rack cabinet 16U Freestanding rack Black
SKU
CFR-16-18
Category: Rack Cabinets
CFR series low profile design maximizes usable rackspace in entertainment systems, cabinets and similar spaces. Strong, welded steel frame construction allows for pre-loading equipment and transportation to the installation site.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Product design | 4-post |
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Inner depth | 45.7 cm |
| Inner height | 71.1 cm |
| Width | 489 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 735 mm |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 45.7 cm (18") |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |