We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CN1032-50 rack accessory Cage nuts pack
SKU
CN1032-50
- Includes 50 pieces of 10-32 threaded cage nuts
- Cage nuts fit our WRK, MRK, and DRK cage nut style rackrail
- Also fit in select cable lacing strips (OP and OWP) to provide threaded fastening
Category: Rack Accessories
| SKU | CN1032-50 |
|---|---|
| EAN | 0656747077135 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Cage nuts fit our cage-nut style rackrail and are available for use with 10-32 and 6mm rack screws to accommodate slide out servers.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cage nuts pack |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 88.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package weight | 250 g |
| Width | 6 mm |
| Depth | 6 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 88.9 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package weight | 250 g |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of cage nuts | 50 |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Cage nuts pack |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |