We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products DR-12 rack accessory Rack rail kit
SKU
DR-12
- Gently sloped rack face for stability and to facilitate equipment viewing
- Ready-to-assemble design allows for flat shipment via UPS
- Standard fixed 10-32 threaded rackrail
Category: Rack Accessories
| SKU | DR-12 |
|---|---|
| EAN | 0656747005015 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Quickly and inexpensively organize desktop processing and test equipment with our DR Series desktop rail racks. Offered in 8 and 12 space sizes, both models extend upward at a gentle slope. Overall width is 19-1/8”, depth is 11-1/2”.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 12U |
| Maximum weight capacity | 34019 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package weight | 2.79 kg |
| Width | 489 mm |
| Height | 582.9 mm |
| Depth | 293.4 mm |
| Maximum weight capacity | 34019 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package weight | 2.79 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail kit |
| Rack capacity | 12U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |