We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products DWR Series Pivoting Wall Rack - DWR-12-17PD
SKU
DWR-12-17PD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
DWR Series Pivoting Wall Rack, 432x713x594mm, 12 RU
- 12RU and 17" Deep
- Now equipped with the revolutionary Forward rackrail giving you the ability to use Forward blank panels, vent panels and horizontal cable management. Rear rackrail is optional (FWD-DWR-RRxx)
- Now accepts patented Lever LockTM tool free and hardware free internal device and cable management system accessories in the backpan (with LL-DWR/SR-BP)
- Robust welded steel construction, with Seismic certification when used with DWRSR-ZL latch
- Tool-Free Quick-MountTM system for easy, one-person mounting of the center section to the backpan on the jobsite
- Optional minimum-clearance latch allows side-by-side or interior corner mounting to save room
- Center section swing is reversible, and can be both key-locked and padlocked
- Center section is keyed differently from optional front door for additional security
- Designed for active or passive cooling to support all systems
- Comes with a factory installed plexi door
Category: Rack Cabinets
| SKU | DWR-12-17PD |
|---|---|
| EAN | 0656747105227 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
The DWR Series Wall Racks are now Forward and Lever Lock™ compatible providing maximum mounting capacity on and off the rail and a suite of tool-free accessories making rack installations 5Xs faster!
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 43.2 cm (17") |
| Key lock | Yes |
| Rack capacity | 12U |
| Cable management | Yes |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Material | Steel |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black |
| Rack rails | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 70.3 kg |
| Inner depth | 38.1 cm |
| Inner height | 53.3 cm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 432 mm |
| Height | 713 mm |
| Size (imperial) | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 70.3 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Wall mounted rack |
| Size (imperial) | 43.2 cm (17") |
| Cooling type | Passive |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Rack capacity | 12U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Material | |
| Material | Steel |
| Logistics data | |
| Country of origin | Mexico |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |