We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products EB1/2 rack accessory Blank panel
SKU
EB1/2
- Flanged steel construction
- Black powder coat finish
Category: Rack Accessories
Now you have a solution for non-full space items. This panel completes the finished, professional appearance while also ensuring correct thermal management performance by blocking unwanted air entry. Comes in steel.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 2.22 cm (0.875") |
| Rack capacity | 0.5U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 19 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 140 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 2.22 cm (0.875") |
| Height | 22.2 mm |
| Depth | 13.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 19 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 140 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 2.22 cm (0.875") |
| Rack capacity | 0.5U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |