We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products ERK-4FT rack accessory Fan tray
SKU
ERK-4FT
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fan Top, Accepts Three 4" Fans, ERK Series
- Mounts three 4-1/2” fans
- Fits WMRK, ERK (35 space and higher), ERK-KD (all heights), SCRK racks
- Steel construction with black finish
Category: Rack Accessories
Top options accept 4-1/2” fans for active thermal management. See pg. 120 for fan and air flow specs.
| Features | |
|---|---|
| Type | Fan tray |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Cooling | |
| Built-in fan | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 584.2 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 431.8 mm |
| Package weight | 2.61 kg |
| Width | 501.6 mm |
| Height | 365.3 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 584.2 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 431.8 mm |
| Package weight | 2.61 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Fan tray |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |