We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products ERK Rear Rail Kits 27 space Rack rail
SKU
ERK-RR27
- Heavy-gauge 10-32 threaded rackrail
- Sold in pairs
- Includes mounting hardware
Category: Rack Accessories
Heavy-gauge 10-32 threaded rackrail sold in pairs
Features and Benefits
• Heavy-gauge 10-32 threaded rackrail
• Sold in pairs
• Includes mounting hardware
GENERAL INFO
Finish: Black E-Coat
Quantity: 1
LISTING AGENCIES/THIRD PARTY CERTIFICATIONS
RoHS: Yes
Greenguard: Yes
DIMENSIONS
Usable Height: 47.25
Depth (US): 1.375
Height (US): 47.25
Width (US): 1.406
Rack Units: 27
TECHNICAL INFORMATION
Rackrail Type: 10-32
Material: Steel
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 27U |
| Compatibility | ERK |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35.7 mm |
| Height | 1200.2 mm |
| Depth | 35 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 27U |
| Compatibility | ERK |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |