We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products ERK Rear Rail Kits 40 space Rack rail
SKU
ERK-RR40
- Heavy-gauge 10-32 threaded rackrail
- Sold in pairs
- Includes mounting hardware
Category: Rack Accessories
FEATURES & BENEFITS
• Heavy-gauge 10-32 threaded rackrail
• Sold in pairs
• Includes mounting hardware
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 40U |
| Compatibility | ERK |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 35.7 mm |
| Height | 1778 mm |
| Depth | 35 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Rack capacity | 40U |
| Compatibility | ERK |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |