We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products EVT1-CP12 rack accessory Vented blank panel
SKU
EVT1-CP12
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Vent Panel, 1 RU, Steel, 12 pc. Contractor Pack
- Economical vented panel with a vertical punched pattern
- Flanged steel construction
- Black powder coat finish
- Sold in a contractor pack of 12 pieces
- Pieces are individually poly-bagged, in convenient dispenser box
Category: Rack Accessories
| SKU | EVT1-CP12 |
|---|---|
| EAN | 0656747398599 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Contractor Packs provide a cost-effective, space-efficient way for installers to stock the panels they use most frequently. Allows easy access to individual, poly-bagged panels. Designed to stack on warehouse shelving.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 304.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 4.54 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 304.8 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 584.2 mm |
| Package weight | 4.54 kg |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |