We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Fan panel, 2 fan, Anodized
SKU
FP2
- Fan panel holds two 4-1/2” fans in three rackspaces
- Aluminum flanged construction
- Black brushed and anodized finish
Category: Rack Accessories
| SKU | FP2 |
|---|---|
| EAN | 0656747007620 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
Fan panels accommodate all standard 4-1/2” fans. 3 rackspaces (5-1/4”) high, they are made from 16-gauge flanged aluminum. Offered in a black brushed and anodized finish.
| Features | |
|---|---|
| Type | Fan panel |
| Rack capacity | 3U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Country of origin | United States |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 200 g |
| Width | 483 mm |
| Height | 133 mm |
| Depth | 13 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Fan panel |
| Rack capacity | 3U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |