We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Forum Side Cart Rack, 16RU, 27" Deep, Wilsonart Biltmore Cherry, Magnesium Powdercoat, Charcoal Gray Felt
SKU
FMR-1627E0MC
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Forum Side Cart Rack, 16RU, 27" Deep, Wilsonart Biltmore Cherry, Magnesium Powdercoat, Charcoal Gray Felt
- 16RU and 27" Deep
- Wilsonart® Biltmore Cherry, magnesium powder coat, charcoal gray PET felt
- Forward Compatible with innovative Forward Rackrail (front and rear) included
- Use with tool-free accessories like blank panels, vent panels, lacer bars and more
- Lever Lock Compatible with included Lever Lock Vertical Plate
- Includes brackets to easily attach to the left or right side of a Forum Lectern
- The brackets have a cable management channel to route cables between the Lectern leg and Side Rack
- The brackets provide safe spacing between the Lectern and Side Rack to eliminate any risk of finger pinch when the Lectern's height is electronically adjusted
- Add Casters for a mobile solution
- Provisions for a monitor mount to mount on the top worksurface
- Ships knocked down
Category: Rack Cabinets
| SKU | FMR-1627E0MC |
|---|---|
| EAN | 0656747405488 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| Product Family | Forum |
| PDF URLs |
View PDF |
The Forum™ Collaboration Suite Side Rack is designed to connect to the Forum™ Lectern to provide additional worksurface space and equipment mounting. With its cohesive design aesthetics, it can also be used as a standalone rack in spaces with the Forum Lectern or Forum Display Stands and Tables.
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 68.6 cm (27") |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 11.4 cm |
| Rack capacity | 16U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 136.08 kg |
| Material | Steel, PET felt, High Pressure Laminate (HPL) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Charcoal, Grey |
| Certification | Prop 65; REACH; RoHS; TAA; TASCA |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 71.4 kg |
| Width | 654 mm |
| Depth | 685.8 mm |
| Height | 889 mm |
| Size (imperial) | 68.6 cm (27") |
| Maximum weight capacity | 136.08 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 71.4 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 68.6 cm (27") |
| Cooling type | Active |
| Rack capacity | 16U |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Charcoal, Grey |
| Certificates | |
| Certification | Prop 65; REACH; RoHS; TAA; TASCA |
| Material | |
| Material | Steel, PET felt, High Pressure Laminate (HPL) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |