We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products FWD-VT4 rack accessory Vented blank panel
SKU
FWD-VT4
Category: Rack Accessories
| SKU | FWD-VT4 |
|---|---|
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
Quickly install vent panels using absolutely no hardware. 74% open area. 4RU
Forward Family vent panels shall be Middle Atlantic Products model # FWD-VT4. Forward Family vent panels shall be 4 rackspaces in height with a black powdercoat finish. Forward Family vent panels shall provide 74% open area and shall be 19” wide. Forward Family vent panels shall be compatible with Forward Family rail and shall accommodate tool-free mounting. Forward Family vent panels shall be constructed of flanged steel. Forward Family vent panels shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Forward Family vent panels shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Forward Family vent panels shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the panel.
Forward Family vent panels shall be Middle Atlantic Products model # FWD-VT4. Forward Family vent panels shall be 4 rackspaces in height with a black powdercoat finish. Forward Family vent panels shall provide 74% open area and shall be 19” wide. Forward Family vent panels shall be compatible with Forward Family rail and shall accommodate tool-free mounting. Forward Family vent panels shall be constructed of flanged steel. Forward Family vent panels shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Forward Family vent panels shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Forward Family vent panels shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the panel.
| Features | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Product colour | Black |
| Frame type | Closed |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Useful width | 48.3 cm |
| Width | 482.6 mm |
| Weight | 400 g |
| Height | 177.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |