We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products HBL4 rack accessory Blank panel
SKU
HBL4
- Flat 11-gauge aluminum construction is easy to machine
- Black brushed and anodized finish
Category: Rack Accessories
Blank panels shall be Middle Atlantic Products model #HBL4. Blank panels shall be 4 rackspaces in height with a black brushed and anodized finish. Blank panels shall be 19” wide. Blank panels shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. Blank panels shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Blank panels shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Blank panels shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the panel.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Rack capacity | 4U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package height | 8.1 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 730 g |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package height | 8.1 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 730 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Blank panel |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Rack capacity | 4U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |