We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products HP500 rack accessory Rack screws
SKU
HP500
- Standard black matte rack screws
- Truss-head style, 10-32 threaded, 3⁄4” long
- Pre-installed washers and self-guiding pilot points
- Sold in reusable plastic jar of 500 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | HP500 |
|---|---|
| EAN | 0656747035722 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Standard 3/4” long rack screws with 10-32 threads feature self-guiding pilot points. HP Series truss head screws provide a clean, modern appearance and fit under optional trim strips, (see pg. 147) for the most attractive finish. Includes factory-installed nylon washer.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack screws |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 88.9 mm |
| Package height | 88.9 mm |
| Package depth | 152.4 mm |
| Package weight | 2.18 kg |
| Height | 19 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 88.9 mm |
| Package height | 88.9 mm |
| Package depth | 152.4 mm |
| Package weight | 2.18 kg |
| Quantity per pack | 500 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 500 |
| Technical details | |
| Type | Rack screws |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |