We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products HPM-4 rack accessory Mounting bracket
SKU
HPM-4
- Sturdy steel construction
- Hinged to provide rear access to mounted components
- Universal keyhole mounting for left or right swing
- Standard 10-32 threaded rackrail
- Optional dust cover/modem shelf is available
- Includes rack screws and hook & loop fasteners
Category: Rack Accessories
Our Hinged Panel Mounts provide simple and straightforward wall mounting of components and can also be rackmounted to any 19” open frame rack. Hinges open to provide rear access to mounted components. Rugged steel construction; rack screws and hook and loop fasteners are included.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard, LEED |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Rack capacity | 4U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 203.2 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package weight | 2.49 kg |
| Width | 498 mm |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 152.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 203.2 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package depth | 533.4 mm |
| Package weight | 2.49 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Mounting bracket |
| Size (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Rack capacity | 4U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |