We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products HR-UMS1-11.5 rack accessory Rack shelf
SKU
HR-UMS1-11.5
- Designed to hold small devices with nearly any mounting screw pattern
- Universal pattern, with countersunk holes for popular Extron® devices
Category: Rack Accessories
| SKU | HR-UMS1-11.5 |
|---|---|
| EAN | 0656747185847 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Designed to hold small devices with nearly any mounting screw pattern
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 304.8 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Width | 264.2 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 292.1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 304.8 mm |
| Package height | 50.8 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 1.08 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |