We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products ICAB-COOL50 rack accessory Cooling fan
SKU
ICAB-COOL50
- Removes heat from smaller cabinet areas to help extend equipment life
- Rated 50 CFM, at 29 dBA
- Can be painted to match desired color
- Blower activates automatically at 87F (30.5C) and turns off at 85F (29C)
- Includes thermostatic controller and 12V power supply (220V input)
Category: Rack Accessories
Removes hot air from smaller cabinets, credenzas, and lecterns
| Features | |
|---|---|
| Airflow | 1.4 m³/h |
| Type | Cooling fan |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Cooling | |
| Airflow | 1.4 m³/h |
| Power | |
| Power source | AC/DC |
| Input voltage | 220 V |
| Output voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 368.3 mm |
| Package height | 133.4 mm |
| Package depth | 368.3 mm |
| Package weight | 1.63 kg |
| Width | 270 mm |
| Height | 258 mm |
| Depth | 70 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 368.3 mm |
| Package height | 133.4 mm |
| Package depth | 368.3 mm |
| Package weight | 1.63 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Cooling fan |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |