We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products IFTA-6 rack accessory Fan tray
SKU
IFTA-6
- Uses from 3 to 8 quiet 4” DC fans (69 CFM for each fan)
- 8 fan mounting positions and optional add-on fans let you locate fans exactly where needed
- Energy-saving thermostatic control for automatic on/off as needed
- Powered by a single power cord
- Occupies only one rackspace
- Adjustable mounting range of 18” to 32”
- Locates fans directly above hot equipment to promote air flow
- Tray can be adjusted on mounting rails as needed
- Fans can be located in best positions for project needs
- Additional fans can be added, up to a total of 8
- Includes power supply and thermostatic controller
- Includes six fans (69 CFM per fan)
- For 220V or 230V applications
Category: Rack Accessories
Fan tray system lets you locate fans directly above vents on hot equipment to help hot air get moving in the right direction for rack cooling systems.
| Features | |
|---|---|
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Type | Fan tray |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Cooling | |
| Number of fans | 6 fan(s) |
| Built-in fan | Yes |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 7.17 kg |
| Mounting depth (min) | 45.7 cm |
| Mounting depth (max) | 81.3 cm |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Depth | 459.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 7.17 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Type | Fan tray |
| Rack capacity | 1U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |