We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products IQBP-2A rack cooling equipment Black 1U
SKU
IQBP-2A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Blower Panel, 100 CFM, 32 dB, 220 V, 1U, Black
- Includes panel and two custom-designed blowers for 100 CFM at 30 dB
- Takes up only one rackspace, and includes thermostatic controller
- Black brush and anodized finish
- 220V input voltage
Category: Rack Cooling Equipment
| Performance | |
|---|---|
| Housing colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Built-in display | No |
| Noise level | 30 dB |
| Certification | Greenguard |
| Maximum airflow | 100 cfm |
| Power | |
| Input voltage | 220 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height | 44 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |