We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products IUQFP-4D rack cooling equipment Black 2U Built-in display
SKU
IUQFP-4D
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fan Panel, 100 CFM, 27 dB, 220 V, 2U, w/ Display
- Cooling panel rated 100 CFM at 27 dB
- Intelligent thermostatic proportional control
- Local and remote overtemp notification, with local display
- 220V input voltage
Category: Rack Cooling Equipment
The two rackspace Ultra Quiet Fan Panel System provides smart cooling and monitoring to ensure a reliable installation in areas where fan noise is not an option, including boardrooms, classrooms, offices, houses of worship, etc. Thermostatic, proportional speed DC fan control ensures ultra quiet operation by varying fan speed based on enclosure temperature. Overtemp notification, local and remote, offers additional operation monitoring. A unique feature of the system provides notification in the event of fan failure via a local display or remote signal to an external alarm device.
- 100 CFM cooling capacity
- Digital processor varies fan speed based on enclosure temperature for ultra quiet operation
- Front panel rack temperature and alert display provides instant system status
- On-board digital processor monitors rack temperature via external sensor
- Local and remote notification of over temperature and fan fault can be sent to a control system
- 100 CFM cooling capacity
- Digital processor varies fan speed based on enclosure temperature for ultra quiet operation
- Front panel rack temperature and alert display provides instant system status
- On-board digital processor monitors rack temperature via external sensor
- Local and remote notification of over temperature and fan fault can be sent to a control system
| Performance | |
|---|---|
| Housing colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Temperature monitoring | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Noise level | 27 dB |
| Certification | Greenguard |
| Maximum airflow | 100 cfm |
| Power | |
| Input voltage | 220 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 86.4 mm |
| Height | 89 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |