We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products IUQFP-4DRA rack cooling equipment Black 2U Built-in display
SKU
IUQFP-4DRA
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Fan Panel, 100 CFM, 27 dB, 220 V, 2U, w/ Display
- Cooling panel rated 100 CFM at 27 dB
- Intelligent thermostatic proportional control
- Local and remote overtemp notification, with local display
- Local and remote fan failure notification, with local display
- Black brushed and anodized finish
- 220V input voltage
Category: Rack Cooling Equipment
The smart, quiet, elegant way to keep electronics systems cool. The two rackspace Designer Inspired Ultra Quiet Fan Panel features a unique on-board processor that controls DC fan speed in direct proportion to equipment temperature resulting in quiet, reliable installations. The perfect thermal management solution for media rooms, screening rooms, and other areas where people and electronics coexist, the Designer Inspired Ultra Quiet Fan Panel boasts the following features:
• Dimmable temperature and alert display provides instant system status - also available without front display
• On-board digital processor varies fan speed based on equipment temperature, which is monitored via external sensor
• Local and remote notification in the event of external sensor failure
• Local and remote notification of over temperature and fan fault can be sent to a control system
• Black brushed anodized finish
• New intake/exhaust two panel system helps improve cooling air flow in densely populated racks
• Dimmable temperature and alert display provides instant system status - also available without front display
• On-board digital processor varies fan speed based on equipment temperature, which is monitored via external sensor
• Local and remote notification in the event of external sensor failure
• Local and remote notification of over temperature and fan fault can be sent to a control system
• Black brushed anodized finish
• New intake/exhaust two panel system helps improve cooling air flow in densely populated racks
| Performance | |
|---|---|
| Housing colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Temperature monitoring | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Noise level | 27 dB |
| Certification | Greenguard |
| Maximum airflow | 100 cfm |
| Power | |
| Input voltage | 220 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 75.2 mm |
| Height | 89 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |