We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LACE-44-OWP rack accessory Cable lacing bar
SKU
LACE-44-OWP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Lace Strip, 44 RU, 4.75"W, w/Tie Posts, 6 pc.
- Steel construction
- High capacity 4-3/4” width
- Equipped with mixed slip-on posts, cage nut holes, and round holes
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
- Sold in packs of 6 pieces
Category: Rack Accessories
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Rack capacity | 44U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 2057.4 mm |
| Package weight | 16.7 kg |
| Width | 120.7 mm |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Height | 1955.8 mm |
| Depth | 3.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 127 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 2057.4 mm |
| Package weight | 16.7 kg |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 12.1 cm (4.75") |
| Rack capacity | 44U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |