We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LACE-P rack accessory Cable lacing bar
SKU
LACE-P
- Steel construction
- Space-saving 2” width
- Punched with round holes for versatility
- Accepts mounting of PD Slim and PDT Series power strips
- Easily trimmed to shorter length if desired
- Sold in packs of 6 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LACE-P |
|---|---|
| EAN | 0656747398612 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Perforated steel lacer strips mount vertically to rackrail brackets and provide many locations for securing cable bundles.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Rack capacity | 45U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 2108.2 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
| Width | 50.8 mm |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Height | 2000.3 mm |
| Depth | 3.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 2108.2 mm |
| Package weight | 14.5 kg |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Rack capacity | 45U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |