We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LBP-10R90 rack accessory Cable lacing bar
SKU
LBP-10R90
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Lace Bar, 10" Offset, 90° Round Bend, 10 pc.
- Economical horizontal cable lacing and support
- Round rod style with 90 degree angled 10” offset
- All lacer bars sold in packs of 10 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LBP-10R90 |
|---|---|
| EAN | 0656747118623 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
These LBP-10R90 series offset lacer bars are similar to our other offset round lacer bars, but feature 90° bends to provide full-width support. Can also be used to provide clearance around components that extend past the rear rackrail (16-5/8” open width). 1/4” diameter rod with flattened ends.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Product colour | Stainless steel |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 2.45 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Size (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Height | 10.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 2.45 kg |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |