We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LBP-1R rack accessory Cable lacing bar
SKU
LBP-1R
- Economical horizontal cable lacing and support
- Straight round rod style
- All lacer bars sold in packs of 10 pieces
Category: Rack Accessories
| SKU | LBP-1R |
|---|---|
| EAN | 0656747031663 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Use the LBP-1R round lacer bar when a small profile is required and for lacing small or individual horizontal cable runs. 1/4” diameter rod with flattened ends.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Cable lacing bar |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 10.2 mm |
| Depth | 6.35 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package height | 25.4 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Cable lacing bar |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |