We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LF-ISO rack accessory Rack feet
SKU
LF-ISO
- Adjustable leveling feet to fit Middle Atlantic floor standing steel racks
- Includes protective rubber cover for electrical isolation
- Can be adjusted with a flat blade screwdriver or hex driver
- Adjustment range approximately 1’’
- Comes in a set of 4
Category: Rack Accessories
Isolation leveling feet shall be Middle Atlantic Products model # LF-ISO. LF-ISO shall consist of four adjustable leveling feet with protective rubber cover to electrically isolate racks from floor. Leveling feet shall fit all Middle Atlantic Products floor standing steel racks and enclosures with the exception of the VRK Series. Leveling feet shall also work with caster bases for MRK, WRK and DRK Series racks. Leveling feet shall raise enclosures 1/4" to 1-1/8" off of floor. Isolation leveling feet shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. Isolation leveling feet shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. Isolation leveling feet shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack feet |
| Product colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 19.1 mm |
| Package depth | 50.8 mm |
| Package weight | 230 g |
| Width | 24.9 mm |
| Height | 41.9 mm |
| Depth | 24.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 19.1 mm |
| Package depth | 50.8 mm |
| Package weight | 230 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack feet |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |