We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LF rack accessory Rack feet
SKU
LF
- Adjustable leveling feet to fit Middle Atlantic floor standing steel racks
- Can be adjusted with a flat blade screwdriver or hex driver
- Adjustment range approximately 1’’
- Comes in a set of 4
Category: Rack Accessories
| SKU | LF |
|---|---|
| EAN | 0656747009488 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Adjustable leveling feet fit Middle Atlantic Products floor standing steel racks and enclosures (excludes VRK Series). Flat-blade and hex drive allows for adjustment. Also can be used in conjunction with recessed caster bases for MRK, WRK & DRK Series racks. Set of four. NOTE: Raises enclosure from 1/8” to 1” off floor.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack feet |
| Product colour | Stainless steel |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package weight | 100 g |
| Width | 24.9 mm |
| Height | 41.9 mm |
| Depth | 24.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 38.1 mm |
| Package depth | 101.6 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack feet |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Stainless steel |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |