We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LL-VP2110 rack accessory Rack plate
SKU
LL-VP2110
- Locks in place without tools in Lever LockTM compatible racks
- Designed to hold a wide range of small devices
- Steel construction with black powder coat finish
Category: Rack Accessories
Leverlock™ patent pending tool-free internal management system shall be model LL-VP2110. LeverLock shall have tool-free mounting. LeverLock shall be available in plate style. LeverLock shall be compatible with BGR/BGR-SA series enclosures. LeverLock shall be 0.5"H x 9.96"W x 17.11"D. LeverLock shall have a series of slots configured in a universal mounting pattern. LeverLock shall be GREENGUARD Indoor Air Quality Certified for Children and Schools. LeverLock shall be RoHS EU Directive 2002/95/EC compliant. LeverLock shall be manufactured by an ISO 9001 and ISO 14001 registered company. LeverLock shall be warrantied to be free from defects in material or workmanship under normal use and conditions for the lifetime of the product.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack plate |
| Compatibility | BGR, BGR-SA |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 20.3 mm |
| Package height | 15.2 mm |
| Package depth | 452.1 mm |
| Package weight | 770 g |
| Width | 14.7 mm |
| Height | 434.6 mm |
| Depth | 253 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 20.3 mm |
| Package height | 15.2 mm |
| Package depth | 452.1 mm |
| Package weight | 770 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack plate |
| Compatibility | BGR, BGR-SA |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |