We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products LVFD-27 rack accessory Vented blank panel
SKU
LVFD-27
- Vented front door with 64% open area
- Can be installed to hinge right or left
- Black textured powder coat finish
Category: Rack Accessories
Offered in 64% open area perf configurations. Beveled corners provide a stylish modern appearance while hinging either left or right. Black textured powder coat finish. Includes keylock.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 27U |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 509 mm |
| Height | 1222.3 mm |
| Depth | 35.2 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Vented blank panel |
| Rack capacity | 27U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |