We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MS-5.5 rack accessory Rack shelf
SKU
MS-5.5
- Designed to mount small items in front or rear of racks
- Plentiful tie down points for cable management
- Surprisingly strong for their size
- Must be installed with 10-32 or 6mm screws into threaded rackrail
- Steel construction with black finish
Category: Rack Accessories
| SKU | MS-5.5 |
|---|---|
| EAN | 0656747137037 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
This innovative new shelf was designed to mount small items conveniently in the front or rear of a rack while providing abundant cable management and device tie down points. Pattern of holes and slots accommodates nearly any mounting hole pattern, and can also be used for wire tie or other fastening approaches. Surprisingly strong for their size, these shelves will solve many of your small item mounting challenges in any standard rack. NOTE: Must be installed using standard 10-32 or 5mm rack screws into threaded rackrail.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 0.5U |
| Maximum weight capacity | 13 kg |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 139.7 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 560 g |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Depth | 139.7 mm |
| Maximum weight capacity | 13 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 139.7 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package depth | 482.6 mm |
| Package weight | 560 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 0.5U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |