We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products MW-4FT rack accessory Fan panel
SKU
MW-4FT
- Mounts four 4-1/2” fans
- Fits WR, WRK, MRK, VRK, VMRK, and DRK racks
- Includes removable two space service plate
- Service plate allows top removal without disrupting cable bundles
- Steel construction with black finish
Category: Rack Accessories
Top options accept 4-1/2” fans for active thermal management. See pg. 120 for fan and air flow specs.
| Features | |
|---|---|
| Type | Fan panel |
| Compatibility | WR, WRK, MRK, VRK, VMRK, DRK series |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 4.67 kg |
| Width | 551.2 mm |
| Height | 636.5 mm |
| Depth | 21.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.67 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Fan panel |
| Compatibility | WR, WRK, MRK, VRK, VMRK, DRK series |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |