We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products PSDR-12 rack accessory Door
SKU
PSDR-12
- Keylocked door controls access to a select portion of rack equipment
- Also works as a full door on RK/BRK Series racks
- Sturdy steel construction with black powder coat finish
Category: Rack Accessories
| SKU | PSDR-12 |
|---|---|
| EAN | 0656747030468 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
Keylocked door controls access to equipment; plexi style
Keylocked security doors allow front access to a select portion of rackmount equipment and are available in plexiglass styles. Mount equipment which needs to be secured behind these doors in the “installer zone” to keep unauthorized users from tampering. Keep equipment which needs to be client-accessed in the open portion of the rack in the “user zone.”
Keylocked security doors allow front access to a select portion of rackmount equipment and are available in plexiglass styles. Mount equipment which needs to be secured behind these doors in the “installer zone” to keep unauthorized users from tampering. Keep equipment which needs to be client-accessed in the open portion of the rack in the “user zone.”
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Door |
| Rack capacity | 12U |
| Product colour | Black |
| Locking | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Polymethyl methacrylate (PMMA) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 558.8 mm |
| Package weight | 5.26 kg |
| Width | 482.6 mm |
| Height | 533.4 mm |
| Depth | 41.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package depth | 558.8 mm |
| Package weight | 5.26 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Door |
| Rack capacity | 12U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |