We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Rackrail 12 space
SKU
RRF12
- Heavy-gauge, 10-32 threaded rackrail
- Can be fastened into any sound 19-1/8” wide opening
- Durable black finish; sold in pairs
Category: Rack Accessories
Measuring 1/8" thick, our all-steel RRF rack rail is threaded for 10-32 screws. With full hole spacing, they are sold in pairs and designed for use with 19 1/8" wide rough openings. Durable black powder coat finish.
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 53.3 cm (21") |
| Rack capacity | 12U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2 mm |
| Size (imperial) | 53.3 cm (21") |
| Height | 533.4 mm |
| Depth | 38.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 53.3 cm (21") |
| Rack capacity | 12U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |