We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products RC-4 rack accessory Rack shelf
SKU
RC-4
- Clamping shelf holds components securely with rubber-lined clamps
- Vented sides and bottom for efficient cooling
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Ships assembled and ready to use
Category: Rack Accessories
| SKU | RC-4 |
|---|---|
| EAN | 0656747013799 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | No |
| PDF URLs |
View PDF |
Clamping shelf holds components securely with rubber-lined clamps
Captivate components with RC Series clamping rackshelves. Rubber-lined clamps secure a component from the top. Adjustable rear “L” brackets prevent units from being pushed back. Vented bottoms with a robust 16-gauge steel design that maintains structural integrity in mobile applications. Finished in a durable black powder coat. Useable shelf area is 17.38”w x 15.10”d.
Captivate components with RC Series clamping rackshelves. Rubber-lined clamps secure a component from the top. Adjustable rear “L” brackets prevent units from being pushed back. Vented bottoms with a robust 16-gauge steel design that maintains structural integrity in mobile applications. Finished in a durable black powder coat. Useable shelf area is 17.38”w x 15.10”d.
| Features | |
|---|---|
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 4U |
| Maximum weight capacity | 38.56 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 5.11 kg |
| Depth (max) | 39 cm |
| Width | 483 mm |
| Height | 177.8 mm |
| Depth | 383.5 mm |
| Maximum weight capacity | 38.56 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 533.4 mm |
| Package height | 203.2 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package weight | 5.11 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack shelf |
| Rack capacity | 4U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |