We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products Rear Rackrail 28"
SKU
RK-RR16
- Heavy-gauge 10-32 threaded rear rackrail
- Sold as a pair, includes mounting hardware
Category: Rack Accessories
- High-quality black woodgrain laminate finish
- Easily assembled with included hex key and hardware
- Easily assembled with included hex key and hardware
| Features | |
|---|---|
| Certification | Greenguard |
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 71.1 cm (28") |
| Rack capacity | 16U |
| Product colour | Black, Wood |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Wood |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.2 mm |
| Size (imperial) | 71.1 cm (28") |
| Height | 711.2 mm |
| Depth | 38.9 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Rack rail |
| Size (imperial) | 71.1 cm (28") |
| Rack capacity | 16U |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black, Wood |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |